Okno życia
W październiku 2009 roku na portalu www.ekutno.pl uruchomiliśmy sondę, w której czytelnicy odpowiadali na pytanie czy ich zdaniem Okno Życia w Kutnie jest potrzebne i jego idea się sprawdzi. Internauci wypowiedzieli się jednoznacznie pozytywnie. Dnia 29 listopada o 18.30 biskup łowicki Andrzej Dziuba poświęcił po uroczystym przecięciu wstęgi, okno, w którym każda matka może anonimowo zostawić nowo narodzone dziecko, w sytuacji kiedy nie może bądź nie chce go wychować.
Siostry Pasjonistki prowadzące przedszkole i szkołę w Kutnie wraz z proboszczem parafii św. Wawrzyńca Stanisławem Pisarkiem byli inicjatorami instalacji Okna Życia. Pomocy w realizacji przedsięwzięcia udzieliła także firma Netstar, właściciel eKutno.pl.
Takie okno matka może otworzyć z zewnątrz. W środku zazwyczaj jest miejsce na pozostawienie niemowlęcia. Zamontowane jest tam ogrzewanie oraz wentylacja. Po otwarciu okna uruchamiana jest sygnalizacja, która dyskretnie i bezpiecznie wzywa znajdujących się w pobliżu opiekunów, w tym wypadku siostry zakonne.
Pozostawiony noworodek znajduje się w inkubatorze do czasu przyjazdu pogotowia ratunkowego. Dziecko przechodzi badania w szpitalu, a następnie kierowane jest do pogotowia rodzinnego. Dzieci z takiego okna mają szansę prędko trafić do adopcji, a w czasie okresu trwania procedury adopcyjnej przebywają już u nowej rodziny co zapobiega chorobie sierocej.
W Polsce Okno życia jest oznaczone herbem Jana Pawła II i logo Caritas. Idea stworzenia takich miejsc zrodziła się z inicjatywy Wydziału Rodziny Kurii Metropolitalnej oraz Caritas Archidiecezji krakowskiej przed pierwszą rocznicą śmierci Jana Pawła II.